Reklama
  • Czwartek, 19 grudnia 2013 (14:05)

    Jak wydłużyć miłosną przyjemność?

To wstydliwe zaburzenie można skutecznie leczyć.

Reklama

Przedwczesny wytrysk to drażliwa kwestia, dlatego jest on najczęściej występującym, ale najrzadziej diagnozowanym zaburzeniem seksualnym. Długo uważano je za problem głównie psychologiczny. Dziś wiadomo, że to schorzenie o podłożu neurobiologicznym, które można prosto i skutecznie leczyć. Problem dotyczy 20-30 proc. panów w każdym wieku, w Polsce ok. 4 tys. osób.

Neuroprzekaźnik seksu

Jak długo powinien trwać stosunek? Zdania są podzielone. W przeprowadzonych przez stowarzyszenia seksuologiczne ankietach mężczyźni podają średni czas 7-25 min. Przy przedwczesnym wytrysku współżycie trwa jednak znacznie krócej.

O PW można mówić, gdy są spełnione trzy warunki: wytrysk pojawia się około minuty od penetracji pochwy, mężczyzna nie jest w stanie go kontrolować oraz odczuwa frustrację i stres. Istnieją dwa rodzaje przedwczesnego wytrysku. Pierwotny trwa od początkowych doświadczeń seksualnych przez całe życie i zwykle pogarsza się z wiekiem. Nabyty zaczyna się po latach normalnego współżycia.

Jakie są przyczyny PW?

Odruchem wytrysku kieruje ośrodkowy układ nerwowy wydzielający w trakcie stosunku liczne neuroprzekaźniki. Najważniejsza jest serotonina kontrolująca funkcję seksualną mężczyzny. Przypuszcza się, że PW to skutek niskiego poziomu serotoniny w ośrodkach nerwowych sterujących wytryskiem. Choć problem dotyczy co piątego mężczyzny, zaledwie 9 proc. z nich się leczy. Połowa panów z PW nie zdaje sobie sprawy, że to problem medyczny.

Metody leczenia

Przedwczesny wytrysk źle wpływa na relacje między partnerami. Może prowadzić do napięć, złości, spadku poczucia własnej wartości, nawet depresji. Leczeniem PW zajmują się urolodzy i seksuolodzy. Najskuteczniejsza jest farmakoterapia. Obecnie w terapii PW jest zarejestrowany tylko preparat Priligy (dapoksetyna).

To selektywny inhibitor wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI) podnoszący jej poziom w organizmie. Od tabletek psychotropowych na depresję różni się tym, że nie zażywa się go co dzień, a jedynie godzinę lub dwie przed stosunkiem.

Badania dowodzą, że dapoksetyna znacznie przedłuża stosunek przez opóźnienie wytrysku i poprawia jakość współżycia. Jedna tabletka kosztuje 30 zł. Więcej informacji na temat przyczyn i leczenia PW można znaleźć na stronie internetowej nietylkomoment.pl pod egidą międzynarodowej kampanii edukacyjnej "Nie tylko moment" i patronatem Polskiego Towarzystwa Medycyny Seksualnej.

Psychika też ma wpływ na przedwczesny wytrysk

Psychoterapia behawioralno-poznawcza uczy, jak kontrolować objawy poprzedzające wytrysk. Technika „stop-start”, skuteczna u 50 proc. mężczyzn, nie satysfakcjonuje kobiety i nie daje długotrwałej poprawy. Można też modulować i redukować poziom pobudzenia przez wykonywanie wolnych ruchów i głębokich oddechów. To uspokaja i jakiś czas daje dobre efekty.

Inne przyczyny zaburzeń PW

Może się wiązać z rozwijającymi się schorzeniami, takimi jak: choroby prostaty, zwłaszcza zapalenie gruczołu krokowego, nadczynność tarczycy, choroby naczyń krwionośnych. Może też być skutkiem przewlekłego stresu, depresji, nerwicy, stanów lękowych, nadużywania leków lub alkoholu.

dr Jarema Stawski, urolog: Wielu panów wstydzi się przyznać, że mają intymny problem

Życie na gorąco

Zobacz również

  • Seks jest równie ważną potrzebą, jak dach nad głową, bezpieczeństwo. Trudno żyć miesiącami bez mieszkania, bez seksu jest łatwiej. Pozornie. Bo życie bez pożycia źle wpływa na związek, brak... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.