Reklama
  • Środa, 25 września 2013 (11:00)

    Jak odbudować intymną bliskość po ciąży

Wasze życie seksualne po narodzinach maluszka może być nawet lepsze niż wcześniej! Jednak nie oczekujcie fajerwerków od razu: dajcie sobie trochę czasu. Cierpliwość, czułość i... poczucie humoru na nowo zbliżą was do siebie.

Zdjęcie

Dr Radosław Jerzy Utnik, psycholog, seksuolog /Arch. Bauer
Dr Radosław Jerzy Utnik, psycholog, seksuolog
/Arch. Bauer

Konsultacja: dr Radosław Jerzy Utnik, psycholog, seksuolog. Tekst: Blanka Wolniewicz

Ty po urodzeniu dziecka czujesz się mało atrakcyjnie, a w łóżku pragniesz znaleźć się jedynie po to, by przespać nieprzerwanie chociaż kilka godzin...

Reklama

On jest coraz bardziej sfrustrowany i ma wrażenie, że został odstawiony na boczny tor. Jego miejsce u boku ukochanej zajął ktoś, z kim trudno konkurować. Ten ktoś ciągle płacze, domaga się jedzenia i uwagi.

Od czasu do czasu zagubiony mąż próbuje odzyskać twoje względy, ale ciebie bolą nabrzmiałe od pokarmu piersi i, szczerze mówiąc, beztroskie figle są ostatnią rzeczą, o której myślisz. Na szczęście tak nie będzie zawsze! Dajcie sobie trochę czasu i postarajcie się spojrzeć na całą sprawę z odrobiną humoru.

Od kiedy w domu pojawił się dzidziuś, wasz związek praktycznie rozpoczyna się od nowa. Koniec z rutyną! Czekają was ukradkowe całusy, wyścig z czasem i spontaniczne randki. Zupełnie jak za czasów narzeczeństwa, kiedy każda wspólnie spędzona chwila była dla was świętem. Potraktujcie nową sytuację jak wyzwanie.

To, co będzie się działo w waszej sypialni, w pewnym stopniu zależy od wieku dziecka, dlatego przedstawiamy rady zarówno dla rodziców niemowląt, jak i starszaków.

W domu pojawiło się maleństwo

I... spadło na was mnóstwo nowych obowiązków. Dopóki nie zakończy się połóg (6 tygodni po porodzie), musicie unikać współżycia. Ale przecież nikt nie zabrania wam pieszczot.

Okazujcie więc sobie czułość na różne sposoby: całujcie się, flirtujcie ze sobą, przytulajcie się. Mówcie o swoich potrzebach i słuchajcie siebie nawzajem. Im więcej ciepła i wyrozumiałości okażecie sobie w tych najtrudniejszych tygodniach tuż po porodzie, tym łatwiej będzie wam wrócić do współżycia.

Rady dla niej: ● Mimo że przepełniają cię teraz macierzyńskie uczucia, poświęcaj też uwagę mężowi: on tego potrzebuje. Gdy maluch zaśnie, przeznaczcie choć kwadrans na rozmowę (uwaga: nie tylko o dziecku!). Wiemy, że opieka nad maluszkiem jest bardzo wyczerpująca, ale staraj się wyglądać schludnie i nie paradować ciągle w szlafroku (mężczyźni są wzrokowcami!).

Mów otwarcie mężowi o swoich emocjach: o tym, że czujesz się zmęczona, że chciałabyś, aby więcej pomagał ci w opiece nad dzieckiem, że boisz się zbliżeń, bo nie wydajesz się teraz sobie atrakcyjna.

Dzięki takim szczerym rozmowom dajesz partnerowi szansę na zmianę zachowania i budujesz bliskość. To znacznie lepsze rozwiązanie niż tłumienie złości do męża i unikanie zbliżeń. Zanim zdecydujesz się na wznowienie współżycia, wybierz się na kontrolną wizytę do ginekologa.

Rady dla niego: ● Zadbaj o samopoczucie żony i pomagaj jej: posprzątaj pokój, zrób kolację. Rano wstań wcześniej i zajmij się dzieckiem, aby ona mogła spokojnie iść do łazienki, ubrać się i zjeść śniadanie. Dzięki twojemu wsparciu żona szybciej nabierze ochoty na „sam na sam”.

Minęły dwa miesiące

Zdążyliście się już przyzwyczaić do zmian, jakie dziecko wprowadziło w wasze życie. Teraz jest wam łatwiej, bo od drugiego miesiąca życia niemowlę ma już swój stały plan dnia. Dla dobra waszego małżeństwa powinniście dbać o to, by maluszek regularnie sypiał. Wieczorem układajcie go do łóżeczka około godz. 20.00.

Dzięki temu wygospodarujecie więcej czasu dla siebie. Warto się potrudzić, by dziecko nie zdominowało całkiem waszych wieczorów. Dobra organizacja będzie waszym sprzymierzeńcem także w sypialni. Planujcie swoje schadzki: sygnałem może być zapowiedź kolacji przy świecach albo rozmowa telefoniczna zdradzająca wieczorne plany. Na spontaniczne działania przyjdzie jeszcze czas. Teraz trzeba wykazać się sprytem i... nie mieć zbyt wysokich oczekiwań.

Pierwsze zbliżenia po porodzie często wiążą się z pewnym dyskomfortem. Jeśli partnerka miała nacinane krocze, powstałe w miejscu szycia blizny mogą dawać o sobie znać. Natomiast kobiety po cesarskim cięciu podczas stosunku czasem odczuwają ból w podbrzuszu.

Niski poziom estrogenów u młodych matek powoduje też nieprzyjemną suchość pochwy i utrudnia penetrację. Dlatego podczas pierwszych zbliżeń po porodzie przedłużajcie grę wstępną i okazujcie sobie dużo czułości. Aby poprawić komfort kobiety, możecie użyć intymnego żelu nawilżającego (tzw. lubrykantu), który można kupić w aptece. Niektóre mamy czują się też skrępowane, gdy podczas pieszczot piersi zaczyna wyciekać im pokarm. Jednak większość mężczyzn twierdzi, że wcale im to nie przeszkadza, a są nawet tacy, którzy deklarują, że sami mieliby ochotę go spróbować...

Jeśli jednak taka sytuacja byłaby dla was stresująca, lepiej będzie, gdy młoda mama włoży wcześniej stanik z wkładkami laktacyjnymi. Rady dla niej: ● Przygotuj się wcześniej do romantycznego wieczoru, bo dziecko nie da wam zbyt wiele czasu. Zrób kolację, włóż ładną bieliznę, ustaw świece (możesz to zrobić podczas popołudniowej drzemki malucha).

Zaplanuj wieczorny scenariusz tak, by np. pomiędzy kolacją a upojnymi chwilami w sypialni przypadło... wieczorne karmienie dziecka (potem będzie spało, więc jest mniejsze prawdopodobieństwo, że przeszkodzi wam podczas miłosnych uniesień). Unikaj spania z niemowlęciem w jednym łóżku, aby nie stało się to normą. Nie wyrzucaj męża z sypialni (później trudno mu będzie do niej wrócić). Jego noclegi na kanapie nie sprzyjają zacieśnianiu więzi między wami.

Rady dla niego: ● Okaż cierpliwość, jeśli żona będzie musiała podejść na chwilę do łóżeczka waszego szkraba, by podać mu pierś lub butelkę. Pamiętaj, że poczucie humoru, zwłaszcza wtedy, gdy dziecko przerwie wam igraszki, często ratuje całą sytuację. Bądź przygotowany na to, że nie wszystkie misterne plany mogą się ziścić. Czasami dzieci całkowicie je udaremniają. Wtedy pozostaje wam jedynie umówić się na kolejny wieczór.

Malec skończył już roczek

Wreszcie możecie trochę odetchnąć. Pod koniec pierwszego roku życia wasze dziecko będzie praktycznie przesypiało noce, więc problem ciągłego zmęczenia powinien już zniknąć.

W tym czasie możecie wynieść łóżeczko malucha do dziecięcej sypialni, by zyskać jeszcze więcej intymności. Jeżeli dziadkowie zadeklarują chęć zajęcia się dzieckiem, korzystajcie z okazji i podrzucajcie im malucha (np. w weekendy).

Wy w tym czasie możecie wybrać się do restauracji, kina lub na spacer. Wspólne chwile podniosą temperaturę waszego związku. Będą znakomitą okazją, by pobyć ze sobą sam na sam i przypomnieć sobie, że jesteście nie tylko rodzicami, ale także mężem i żoną.

Rady dla niej: ● Jeżeli gdzieś się wybierzecie, nie rozmyślaj stale o dziecku. Pod czułą opieką dziadków maluchowi na pewno nie stanie się krzywda. Postaraj się czerpać jak najwięcej radości z randki z mężem. Planuj takie wyjścia i bądź otwarta na jego różne propozycje.

Rady dla niego: ● Troszcz się o żonę, w ciągu dnia dzwoń do niej, pytaj, co u niej słychać. Wyrywaj ją z codziennej rutyny. Zaskakuj drobnymi prezentami i często mów, że ją kochasz i że po urodzeniu dziecka jest dla ciebie piękniejsza. Wiele kobiet po ciąży czuje się mało atrakcyjnie. Komplementy i ado racja z twojej strony pomogą żonie odzyskać pewność siebie.

Wasz smyk jest coraz starszy

Kilkulatek jest bardziej samodzielny, ale też domaga się ciągłego zainteresowania. O najmniej spodziewanych porach będzie przychodzić do waszej sypialni. Może też zadawać niedyskretne pytania, np: „Mamo, dlaczego przytulasz się do taty?”. Przygotujcie się na to i odpowiednio reagujcie.

Rady dla niej: ● Nie szczędź czułości mężowi. Okazuj ją także przy dziecku, nawet jeśli malec urządza wam sceny zazdrości. Smyk powinien wiedzieć, że małżeństwo to związek dwóch kochających się osób, a okazywanie sobie nawzajem uczuć jest czymś jak najbardziej naturalnym. Odpowiadaj szczerze na pytania dziecka: „Przytulam się do taty, bo go kocham”. Postaw maluchowi wyraźne granice. Jeśli nocą zawędruje do waszej sypialni, odprowadź go do łóżeczka. Nie pozwalaj mu wieczorem dokazywać, tylko układaj spać, mówiąc: „Wieczór jest dla mamy i taty”.

Rady dla niego: ● Wspieraj żonę w budowaniu waszej bliskości. Zamontuj od wewnątrz zasuwkę w drzwiach sypialni. Nawet jeśli się zdarzy, że malec znienacka zaskoczy was w intymnej sytuacji, nie wpadaj w panikę. Wyjaśnij, że w taki sposób okazujecie sobie miłość i że tak właśnie robią rodzice.

Dziecko otwiera nowy rozdział

Pojawienie się potomka dodaje obowiązków, ale też jest początkiem nowego etapu w życiu pary: podobnie jak decyzja o ślubie czy wspólnym zamieszkaniu.

Jeśli młodzi rodzice będą razem rozwiązywać problemy, stawiać czoła nowym wyzwaniom, dziecko umocni ich związek. A gdy chwile „sam na sam” są rzadsze i wyczekiwane, seks też staje się bardziej atrakcyjny i satysfakcjonujący.

Zobacz również

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.