Reklama
  • Wtorek, 4 lutego 2014 (11:22)

    Fenomen popularności literatury erotycznej

Bogactwo tego typu pozycji na rynku jest przejawem liberalnej postawy wobec seksu i związku w ogóle. Sama treść tych książek do takiej postawy często zachęca. Ma być łatwo, przyjemnie i bez zobowiązań – mówi Ewelina Wilkos, psycholog.

Olivia: Dlaczego kobiety sięgają po literaturę erotyczną?

E.W.: Powodów może być wiele: potrzeba oderwania się od codzienności, chęć nowych doznań, wreszcie poszukiwanie inspiracji do zmian w sferze intymnej. Myślę, że spora liczba kobiet odnajduje w niej część swojego „ja”, które wstydzi się ujawnić w rzeczywistych relacjach. W rezultacie projektuje marzenia na bohaterów powieści. Literatura erotyczna może stymulować rozwój fantazji i zachęcać do odkrywania nowych wymiarów w związku. Pod warunkiem że nie poprzestaje się na samym czytaniu.

Reklama

O.: Czy jest negatywna strona sięgania po tego typu książki?

E.W.: Tak, jeśli sprzyjają tworzeniu nierealistycznych wyobrażeń lub podtrzymują mity dotyczące układów damsko-męskich, np. „Seks jest lepszy w romansie”, „Orgazm to warunek udanego współżycia”. Mogą też rozleniwiać, zachęcając do biernej postawy. Łatwiej jest sięgnąć po książkę, niż starać się w życiu stworzyć atmosferę jak w dobrym romansie, bo to wymaga wysiłku. Wreszcie mogą być źródłem frustracji, kiedy realne życie pozostaje w rozdźwięku z pragnieniami.

O.: Czy to znaczy, że czytelniczkom czegoś brakuje w łóżku?

E.W.: Myślę, że spora grupa pań w literaturze erotycznej szuka substytutu miłości. Zagłębianie się w świat fikcyjnych namiętności, podobnie jak w świat telewizyjnych seriali, stanowi lek na frustrację wynikającą z niespełnionych oczekiwań. O.: Czy literatura erotyczna może stać się substytutem zbliżenia z partnerem? E.W.: Żadna, nawet najlepsza książka nie zastąpi szczerej rozmowy z mężczyzną o na- szych pragnieniach i możliwościach ich realizacji. Ale z dru- giej strony pozwala kobiecie lepiej poznać własną cielesność, uświadomić jej bogactwo seksualnych zachowań.

Olivia

Zobacz również

  • Seks jest równie ważną potrzebą, jak dach nad głową, bezpieczeństwo. Trudno żyć miesiącami bez mieszkania, bez seksu jest łatwiej. Pozornie. Bo życie bez pożycia źle wpływa na związek, brak... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.