Reklama
  • Wtorek, 4 lutego 2014 (11:22)

    Fenomen popularności literatury erotycznej

Bogactwo tego typu pozycji na rynku jest przejawem liberalnej postawy wobec seksu i związku w ogóle. Sama treść tych książek do takiej postawy często zachęca. Ma być łatwo, przyjemnie i bez zobowiązań – mówi Ewelina Wilkos, psycholog.

Olivia: Dlaczego kobiety sięgają po literaturę erotyczną?

E.W.: Powodów może być wiele: potrzeba oderwania się od codzienności, chęć nowych doznań, wreszcie poszukiwanie inspiracji do zmian w sferze intymnej. Myślę, że spora liczba kobiet odnajduje w niej część swojego „ja”, które wstydzi się ujawnić w rzeczywistych relacjach. W rezultacie projektuje marzenia na bohaterów powieści. Literatura erotyczna może stymulować rozwój fantazji i zachęcać do odkrywania nowych wymiarów w związku. Pod warunkiem że nie poprzestaje się na samym czytaniu.

Reklama

O.: Czy jest negatywna strona sięgania po tego typu książki?

E.W.: Tak, jeśli sprzyjają tworzeniu nierealistycznych wyobrażeń lub podtrzymują mity dotyczące układów damsko-męskich, np. „Seks jest lepszy w romansie”, „Orgazm to warunek udanego współżycia”. Mogą też rozleniwiać, zachęcając do biernej postawy. Łatwiej jest sięgnąć po książkę, niż starać się w życiu stworzyć atmosferę jak w dobrym romansie, bo to wymaga wysiłku. Wreszcie mogą być źródłem frustracji, kiedy realne życie pozostaje w rozdźwięku z pragnieniami.

O.: Czy to znaczy, że czytelniczkom czegoś brakuje w łóżku?

E.W.: Myślę, że spora grupa pań w literaturze erotycznej szuka substytutu miłości. Zagłębianie się w świat fikcyjnych namiętności, podobnie jak w świat telewizyjnych seriali, stanowi lek na frustrację wynikającą z niespełnionych oczekiwań. O.: Czy literatura erotyczna może stać się substytutem zbliżenia z partnerem? E.W.: Żadna, nawet najlepsza książka nie zastąpi szczerej rozmowy z mężczyzną o na- szych pragnieniach i możliwościach ich realizacji. Ale z dru- giej strony pozwala kobiecie lepiej poznać własną cielesność, uświadomić jej bogactwo seksualnych zachowań.

Olivia

Zobacz również

  • Skąd się biorą zaburzenia erekcji u mężczyzn? Oprócz cukrzycy i innych chorób dochodzą do tego jeszcze codzienne nawyki. więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.